Alishi – folk & etc.

Jsem Alishi, vlastním, občanským jménem Alena Střelečková. Jsem písničkářka ve stylu folk/country crossover – neboli, jak nazývám svůj styl s četnými žánrovými přesahy, folk & etc. Pocházím z Českých Budějovic, ale momentálně jsem se usadila v překrásné přírodě Moravského krasu, kde žiju v malém domečku se zahrádkou se svým mužem, dvěma dětmi Ondrou a Anežkou a bílou kočkou Amazonkou.

Na Portě 2024 jsem získala hlavní cenu v interpretační soutěži a cenu Country Radia, z Porty 2022 jsem si odvezla cenu Svazu autorů a interpretů. Letos mě potěšilo i vybrání mezi 10 finalistů soutěže Talent Country Radia nebo úspěch v konkurzu na festival Slunovrat. V loňském roce jsem si zahrála též v úzkém výběru na festivalu Zahrada písničkářů TV Noe v Ostravě.

Jak to bylo? No normálně jsem se narodila s kytarou v ruce

Písně skládám asi od patnácti a v začátcích mě nejvíce ovlivnila poetika českobudějovických folkových a folk-rockových kapel. Někdy na střední jsem začala se svou tvorbou vystupovat na různých autorských čteních, jako holka s kytarou jsem se ovšem začala prezentovat už mnohem dříve – kytaru jsem vcelku bez přemlouvání vytáhla u ohně už na prvním táboře v sedmi letech. I proto s nadsázkou říkám, že jsem se narodila s kytarou v ruce, a jak to bylo doopravdy, se můžete příležitostně zeptat mé maminky, která i s mým tátou patří do velké českobudějovické hudební rodiny.

Do hudebních škol mě neposlali, ale za svůj život jsem navnímala velké množství nejrůznějších hudebních vlivů, zpočátku ve stylu folk & country, později bluegrass, do kterého jsem se na chvíli zcela ponořila a vybudovala si tak kytarovou techniku hraní trsátkem, a později díky lásce ke starým blues-rockovým peckám a touze po vyjádření s rockovým drivem jsem začala objevovat i elektrickou kytaru. Tu jsem si dvě sezóny osvojovala u Miloše Švece (Roman Dragoun & His Angels) a pak už jsem šla svou cestou: na bílého stratocastera jsem hrála plnokrevné country v dámské kapele Country Sisters a našla tak průnik všech stylů, které jsem doposud znala.

Po působení v kapelách jsem nyní už jen „Alishi“

Po dlouhém období působení v různých kapelách a všelijakých hudebních uskupeních jsem se po narození dětí rozhodla nadále už věnovat výhradně své autorské tvorbě a rozvíjet se ve všech směrech, takže píšu a píšu a snažím se zužitkovat každý nápad, který mám. Pracuji pořád na technice kytary, zpěvu i songwritingu. Někdy není lehké muziku skloubit s rodinným životem, milované tvoření o samotě nebo naopak dlouhé jízdy po celé republice někdy vyžadují důkladně promyšlený time-management, ale naštěstí mám velkou podporu ve svém muži a dětech, kteří se mnou žijí muzikou, a upřímně, jiný život si ani nedovedu představit.

Vydané maxisingly a alba najdete na stránce Diskografie.

Působila jsem v kapelách:

  • Rádio – českobudějovická folk-rocková kapela, mé první kytarové angažmá (cca 2001)
  • Chmelojed – zábavová country kapela z Blanského lesa (cca 2002-2004)
  • duo Al Boss – kytarové duo s Lubošem Maškarou zaměřené na autorskou tvorbu (cca 2007-2010)
  • trio Ginger – dívčí trio zaměřené na country covery a podání ve třech hlasech (cca 2008-2010)
  • Country Sisters – elektrická kytara, zpěv (2010-2012 a hostování 2023-2024)
  • Alishi & Mišmaš – folk-grassový projekt s muzikanty z kapely Wyrton (2012-2015)